Sprzęt codzienny

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023

Jest to strona poświęcona wszystkim urządzeniom, które mogę nazwać, że są moimi „daily” to znaczy, że korzystam z nich codziennie i w jakimś stopniu pomagają mi zrealizować moją pracę, lub są jedynie źródłem mojej rozrywki.

Komputer do gier z custom LC

Mój główny komputer do gier jest postawiony na platformie Z690 z niestandardowym chłodzeniem wodnym Corsair HydroX. Było to moje pierwsze spotkanie z budową chłodzenia „custom LC”. Muszę przyznać, że jest to zabawa dla cierpliwych, zwłaszcza gięcie rurek z twardego tworzywa. Z efektu finalnego jestem zadowolony, komputer z wyglądu mega mi się podoba a podczas pracy jest bardzo cichy.

Komputer do montowania filmów

Obecnie moje hobby i praca w dużej części sprowadza się do montowania filmów, a to z kolei wymaga dość konkretnego sprzętu. Swoje filmy głównie montuje w programie Davinci Resolve Studio 17. Jakiś czas temu pracowałem jeszcze na Adobe Premiere PRO. Komputer pierwotnie poskładałem w roku 2017 i nagrałem o nim film. Od tego czasu sukcesywnie przeszedł szereg modyfikacji bo kupiony był z myślą o grach i sporadycznym montowaniu jednak priorytety od tego czasu znacznie się zmieniły. Między innymi teraz dlatego posiadam przykładowo 64GB pamięci operacyjnej.


Laptop – MSI GS66 Stealth

Laptop MSI GS66 Stealth używam głównie do montowania filmów mobilnie w programie Adobe Premiere PRO. Główną zaletą laptopa jest jego karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 3080, która posiada wbudowany enkoder kodeku H264 o nazwie „NVENC”. Pozwala mi to znacznie przyśpieszyć render moich filmów. Oczywiście sprzęt ten również bez problemowo nadaje się do gier i poradzi sobie z każdym tytułem, który na niego wrzucimy.


Telefon

Telefon z którego korzystam to iPhone SE 2020 128GB

Kiedyś telefonami interesowałem się dużo bardziej. Kombinowałem ze zmienianiem systemów a potem się wkurzałem, że fundamentalne rzeczy nie działają. Teraz jestem „stary” i leniwy nie chce mi się kombinować z telefonami. Bawię się komputerami, z tego powodu potrzebuje telefon „który po prostu działa i jest szybki”.

O samym telefonie wiecie pewnie dużo, design z 2014 roku który wygląda prawie identycznie jak iPhone 6 – prawda, telefon jest brzydki i ma wielkie ramki wyświetlacza. Zaletą, jest to, że procesor A13 jest najmocniejszy na rynku i robi robotę, wszystko śmiga aż miło a i zdjęcia wychodzą całkiem niezłe- bo jak wiadomo w dzisiejszych czasach to procesory robią zdjęcia a nie aparaty.


Tablet

Może zaskoczę część z was ale jestem takim reliktem który dalej korzysta z tabletu. Służy mi on głównie do oglądania YouTube czy Netflixa przy śniadaniu, oraz sporadycznie przeglądam na nim internet. Do tego pierwszego świetnie nadaje się głównie ze względu na bardzo dobre wbudowane głośniki. Z tabletu korzystają również moi rodzice więc jest to można powiedzieć wielozadaniowe urządzenie z którego nie tylko ja korzystam. Jest to tablet Lenovo Yoga ma praktycznie „czystego” androida trzyma kilka dni na baterii i całkiem nieźle spisuje się w podróży gdy chcemy oglądać filmy.


Akcesoria

Xiaomi Mi Band 6 NFC to smart opaska, służy mi głównie do wyświetlania godziny. Bardzo przydatną dla mnie funkcją jest to, że wibruje i wyświetla powiadomienia więc w przypadku gdy otrzymam SMS, lub ktoś do mnie dzwoni wystarczy szybki rzut oka i wiem co się dzieje. Dodatkowo miłym dodatkiem w tym konkretnym modelu jest obsługa płatności zbliżeniowych.


Główny sprzęt do nagrywania

Obecnie wraz z moim operatorem Kamilem, korzystamy z dwóch aparatów Panasonic Lumix S5. Jest to niesamowity sprzęt, który oferuję „pełną klatkę”. Przeskok z Lumix’a GH4, którego używałem wcześniej jest niesamowity. Dodatkowo poza pełną klatkę mogę korzystać z nagrywania 4K 60FPS, a także aparat ma wbudowaną stabilizację obrazu w body. Obiektywy, których używamy:

  • Lumix 50mm 1.8

Pomocniczy sprzęt do nagrywania

Obecnie pomocniczym aparatem do nagrywania jest Panasonic Lumix GH4 z obiektywem LECIA 1,7/15. Jest to sprzęt który moim zdaniem całkiem nieźle broni się wizualnie nawet po tylu latach od premiery. Pozwala nagrywać w 4K a w połączeniu z tym obiektywem obrazek wychodzi moim zdaniem całkiem ładny. Obecnie sprzęt jest używany do ujęć typu „drop down”.

Za audio odpowiada zestaw transmiterów RODE Wireless GO z mikrofonem RODE SMARTLAV+. W moim odczuciu jest to całkiem niezły zestaw i „robi robotę”

Niektóre ujęcia (głównie b-roll) są nagrywane za pomocą aparatu Panasonic Lumix GH5, który jest własnością mojego kolegi i kamerzysty Kamila.