Sprzęt codzienny

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021

Jest to strona poświęcona wszystkim urządzeniom, które mogę nazwać, że są moimi „daily” to znaczy, że korzystam z nich codziennie i w jakimś stopniu pomagają mi zrealizować moją pracę, lub są jedynie źródłem mojej rozrywki.

Komputer do gier w obudowie SFF

Mój główny komputer do gier jest dość mały aczkolwiek wydajności mu nie brakuje. Pierwotnie poskładany został z części, które miałem głównie „pod ręką” dlatego jest tam płyta na chipsecie Z390. Komputerek radzi sobie ze wszystkimi tytułami, a po wymianie na kartę 3070 jest stosunkowo cichy. Po skorzystaniu z obudowy Cooler Master NR200P jestem niesamowicie zadowolony z temperatur i komputerek jest przyjemnie cichy.

Komputer do montowania filmów

Obecnie moje hobby i praca w dużej części sprowadza się do montowania filmów, a to z kolei wymaga dość konkretnego sprzętu. Swoje filmy głównie montowałem w programie Davinci Resolve Studio 16. W ostatnim czasie jednak przesiadłem się na Adobe Premiere PRO. Nie jestem specjalnie zadowolony z tego jak ten program działa, ale ma kilka funkcji których ze świecą szukać w Resolve – głównie chodzi o generowanie wykresów. Komputer ten poskładałem w roku 2017 i nagrałem o nim film. Od tego czasu sukcesywnie przeszedł szereg modyfikacji bo kupiony był z myślą o grach i sporadycznym montowaniu jednak priorytety od tego czasu znacznie się zmieniły.


Laptop – Macbook Pro 16′ 2019

Ahhh te maki. Zacznijmy od tego, że jestem tolerancyjny jak mogę ALE…

Generalnie, kupiłem tego MacBooka, żeby montować filmy. Jest to może trochę dziwne, ale wstydzę się tego że kupiłem sprzęt Apple. Głownie dla tego, że Maki nie są specjalnie dobre pod kątem hardwareowym. Wkurza mnie to, że nie mogę jak człowiek dołożyć ramu albo zmienić dysku. Do tego dochodzi przeświadczenie, że ludzie kupują MacBooki dla flexu w starbucskie. Co by jednak złego nie mówić Final Cut Pro chodzi na sprzętach Apple jak marzenie. Jest to mój ulubiony program do montowania filmów – najstabilniejszy ze wszystkich jakie używałem. Plan był taki, że miałem montować w Final Cut, jednak okazuje się, że mimo wszystko jestem w stanie szybciej i lepiej składać filmy w Adobe Premiere PRO. Finalnie chyba go sprzedam, niby spoko sprzęt, ale jest zbyt drogi żeby go „mieć dla mienia”. Kupiony był z myślą o pracy, a skoro na nim pracować nie będę to zamierzam się go pozbyć.


Telefon

Telefon z którego korzystam to iPhone SE 2020 128GB

Kiedyś telefonami interesowałem się dużo bardziej. Kombinowałem ze zmienianiem systemów a potem się wkurzałem, że fundamentalne rzeczy nie działają. Teraz jestem „stary” i leniwy nie chce mi się kombinować z telefonami. Bawię się komputerami, z tego powodu potrzebuje telefon „który po prostu działa i jest szybki”.

O samym telefonie wiecie pewnie dużo, design z 2014 roku który wygląda prawie identycznie jak iPhone 6 – prawa, telefon jest brzydki i ma wielkie ramki wyświetlacza. Zaletą, jest to, że procesor A13 jest najmocniejszy na rynku i robi robotę, wszystko śmiga aż miło a i zdjęcia wychodzą super – bo jak wiadomo w dzisiejszych czasach to procesory robią zdjęcia a nie aparaty.


Tablet

Może zaskoczę część z was ale jestem takim reliktem który dalej korzysta z tabletu. Służy mi on głównie do oglądania YouTube czy Netflixa przy śniadaniu, oraz sporadycznie przeglądam na nim internet. Do tego pierwszego świetnie nadaje się głównie ze względu na bardzo dobre wbudowane głośniki. Z tabletu korzystają również moi rodzice więc jest to można powiedzieć wielozadaniowe urządzenie z którego nie tylko ja korzystam. Jest to tablet Lenovo Yoga ma praktycznie „czystego” androida trzyma kilka dni na baterii i całkiem nieźle spisuje się w podróży gdy chcemy oglądać filmy.


Akcesoria

Xiaomi Mi Band 3 to smart opaska, służy mi głównie do wyświetlania godziny. Bardzo przydatną dla mnie funkcją jest to, że wibruje i wyświetla powiadomienia więc w przypadku gdy otrzymam SMS, lub ktoś do mnie dzwoni wystarczy szybki rzut oka i wiem co się dzieje.


Sprzęt do nagrywania

Aparatem którego używam do nagrywania jest Panasonic Lumix G4 z obiektywem LECIA 1,7/15. Jest to sprzęt który moim zdaniem całkiem nieźle broni się wizualnie nawet po tylu latach od premiery. Pozwala nagrywać w 4K a w połączeniu z tym obiektywem spisuje się fenomenalnie do ujęć które przygotowuję na swój kanał.

Za audio odpowiada zestaw transmiterów RODE Wireless GO z mikrofonem RODE SMARTLAV+. W moim odczuciu jest to całkiem niezły zestaw i „robi robotę”

Niektóre ujęcia (głównie b-roll) są nagrywane za pomocą aparatu Lumix GH5, który jest własnością mojego kolegi i kamerzysty Kamila.